CMS
CMS (англ. Content management system, «Система керування вмістом», або частіше «Система керування сайтом») — це єдина система, яка дозволяє користувачам керувати контентом сайту: створювати, публікувати, змінювати або видаляти записи, розміщувати віджети, змінювати дизайн, редагувати будь-які елементи сайту, додавати функціонал та багато іншого. Також систему керування контентом сайту, простою мовою, ще називають «двигуном сайту».
Призначення CMS
Основне завдання CMS — спростити процес створення та управління сайтом, без залучення технічних фахівців. Щоб додати новий розділ, статтю, опублікувати новину або змінити дизайн, не потрібно залучати цілий штат веб-розробників. Досить однієї людини, яка хоч трохи знається на сайтах. Не потрібні особливі знання та навички програмування, оскільки CMS дозволяє взаємодіяти з ресурсом за допомогою одного інтерфейсу та візуального редактора WYSIWYG.
Все, що формує сайт як такий, створюється і редагується за допомогою системи управління CMS. Звичайно, зверстати веб-сайт можна і вручну. Але тоді вам знадобиться справді професійний програміст. Сам процес створення ресурсу займе значно більше часу, а реалізувати деякі окремі функції (які легко додаються в CMS) буде або важко, або неможливо.
Класифікація CMS
Всі CMS умовно поділяються на дві категорії:
- З відкритим кодом — поширювані безкоштовно. Доступ є у всіх, що дає можливість ентузіастам з усього світу створювати та доповнювати CMS новими можливостями (плагіни, віджети, теми та інше).
- З закритим кодом — зазвичай надаються за певну плату, розширення функціоналу проводиться виключно розробниками.
Тип розробки CMS
- Модульні – дозволяють створювати велике коло веб-ресурсів. Можуть доповнюватися різними можливостями – модулями, що дозволяють охоплювати нові області веб-розробки.
- Спеціалізовані – акцент на створенні конкретного виду веб-проекту.
- Замовні – функціонал визначається потребами замовника.
Як вибрати CMS для сайту
Від «двигуна» залежить, скільки коштуватиме створення сайту. Для вибору можна використати декілька критеріїв:
- Доступність: платна та безкоштовна система.
- Вид CMS: рукописний, конструктор, коробковий або студійний.
- Специфіка: СMS, акцент на лендінг, блог чи інтернет-магазин.
- Популярність: легше знайти експерта, який знає, як працювати із системою.
На конструкторах та коробкових «двигунах» створити сайт простіше. В мережі є детальні інструкції по роботі з системами, які готові до використання віджети, які можна підключити. Щоб вибрати відповідну систему управління для сайту, пропишіть кілька завдань: чи це буде блог, інтернет-магазин або посадкова сторінка (landing page), чи потрібно додати віджети або підключити сторонні сервіси.
Які бувають CMS. Популярні системи
WordPress
Безкоштовна CMS, яка спочатку дозволяла створювати сайти лише для блогів. На сьогодні її функціонал набагато ширший. Тепер це CMS для всього: посадкових сторінок, інтернет-магазинів, інтернет-каталогів, сайтів візиток, корпоративних сайтів, блогів, інформаційних порталів. Ця система є найпопулярнішою в світі.
Joomla
Близький аналог WordPress. Безкоштовний і простий у використанні «двигун», що має необхідний функціонал для створення «легких» веб-сайтів.
Drupal
Система безкоштовна і при цьому повнофункціональна. Дана CMS може вирішувати складні завдання поряд із простими.
MODx
Цим «двигуном» можна користуватися безкоштовно. Система славиться зручністю, безпекою та гнучкістю в експлуатації. Ця CMS вважається багатоцільовою.
OpenCart
Безкоштовна система для створення інтернет-магазинів. Швидкий і невибагливий до ресурсів сервера «двигун».
1С-Бітрікс
Ця CMS більше призначена для «важких» комерційних сайтів. Якщо порівнювати з WordPress, функціонал в області комерції різноманітніший. Використання 1С – не безкоштовно. Двигун добре справляється зі складними завданнями. За це система дуже подобається власникам інтернет-магазинів.
Інші
Інші системи для конструювання сайтів, що мають різні можливості та набори опцій.